X
تبلیغات
زولا

اندکی صبرسحرنزدیک است

چگونه بوت بایوس ،مادربرد را روی DVD Rom تنظیم کنیم ؟

 حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب ویندوز 7

1 گیگابایت رم برای ویندوز 32 بیتی ویندوز 7 یا 2 گیگابایت رم برای ویندوز 64 بیتی ویندوز7
16 گیگابایت فضای خالی دیسک سخت برای ویندوز 32 بیتی ویندوز7 و 20 گیگابایت برای ویندوز 64 بیتی 7
کارت گرافیکی یا چیپ است که پشتیبانی از DirectX 9 با 128 مگابایت حافظه داخلی (به تم Aero فعال باشد)
1 گیگاهرتز یا سریعتر 32 بیتی (x86) یا 64 - بیتی (x64) پردازنده به بالاتر که ویندوز سرعتش کم نشود

1. بوت کامپیوترتان؛مطمئن شوید که بر روی سی دی یا دی وی دی رام باشد . در بیشتر مادربردهای گیگابایت و اسوس کلید F8 و F12 می باشد .(زمانی که سیستم تان را روشن می کنید در ابتدا کلید بوت شدن را نمایش می دهد، کافی است کلید مورد نظر را زده و از صفحه ای که باز می شود درایو را انتخاب کرده و بعد کلید Enter را بزنید راه دیگر رفتن به صفحه Setup یا بایوس کامپیوتر و تغییر بوت سیستم است

 2. وقتی DVD نصب را گذاشتید صفحه زیر در صورتی که مرحله قبل را درست انجام داده باشید ظاهر می شود 8 ثانیه زمان دارید که کلید Enter را بزنید.

 14c

بعد از زدن enter شروع به بوت شدن می کند

s2

 

v

 

3. تنظیم زبان و زدن کلید NEXT  .( در این مرحله می توانید زبان مورد نظر را انتخاب کنید در صورتی که زبان کشور خود را انتخاب نکردید نگران نباشید بعد از نصب  ویندوز می توانید تنظیمات آن را انجام دهید)

b 

 

4. بر روی دکمه Install Now کلیک کنید

bf 

 

شروع به لود کردن می کند

bfs


5.حال از صفحه ای که باز می شود نوع ویندوز خود را انتخاب کنید که پیشنهاد من به شما Windows 7 Perfessional می باشد

ee


6. قبول کردن شرایط مجوز  انتخاب  I accept the license terms

x


7  .در این صفحه شما با دو گزینه مواجه می شوید :

الف.در صورتیکه می خواهید نسخه قبلی ویندوز (به عنوان مثال XP ) که در کامپیوتر شما نصب شده است به Windows 7 ارتقاء پیدا کند گزینه اول را انتخاب نمائید. این گزینه فقط زمانی در دسترس هست که یک نسخه از ویندوز در کامپیوتر شما نصب شده باشدو در صورتی که می خواهید ویندوز قبلی را پاک کرده و ویندوز جدیدی نصب کنید بر روی گزینه Custom کلیک کنید

dg


8. اگر هاردی که ویندوز 7 بر روی آن در حال نصب شدن است یک هارد نو می باشد و تا به حال ویندوزی بر روی آن نصب نشده  است  کافیست بر روی گزینه Drive Options کلیک کرده  سپس بر روی گزینه New کلیک کنید و ظرفیت درایو C خود را به گیگابایت انتخاب کنید (اگر درایو C خود را برابر با 15 گیگابایت  قرار دهید باید عدد15000 را وارد کنید) (1 GB = 1024 MB)


kl

نکته :
اگر هاردیسک شما قبلا دارای ویندوز XP یا هر ویندوز دیگری باشد کافیست درایوی که ویندوز بر روی آن نصب است را انتخاب بر روی گزینه Load Drive  کلیک کرده و از گزینه هایی که در اختیار شما قرار می گیرد گزینه Format را زده و بعد از آن بر روی کلید Next کلیک کنید.

sda


9. نصب و راه اندازی ویندوز هم اکنون آغاز خواهد شد

dv


10. پس از تمام شدن این 5 مرحله نصب صفحه زیر را خواهید دید

jn


j


11. در این مرحله نام کاربری خود را وارد کنید و بعد از آن بر روی کلید Next کلیک کنید

k45


12. در صورتی که سیستم شما دارای حساسیت از نوع اطلاعات می باشد و شما می خواهید به غیر خودتان کسی از آن استفاده نکند در مرحله یک رمز عبور برای یوزر کاربری خود در نظر بگیرید

db


13. در این مرحله بر روی Next کلیک کنید

ic


14. در این مرحله در صورتی که از ویندوز اورجینال استفاده می کنید گزینه اولی را انتخاب کرده تا بروزرسانی اتوماتیک ویندوز انجام شود در غیر این صورت گزینه سومی را انتخاب کنید.

kk


15. تنظیمات زمان و تاریخ خود را بسته به کشور مورد نظر انتخاب کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید

در لیست Time Zone تهران را انتخاب کنید

bn


نوع کامپیوتر خود را بسته به اینکه سیستم شما خانگی باشد یا در شبکه استفاده می شود را انتخاب کنید .بر روی گزینه اول کلیک کنید

lhj


بعد ازانتخاب شروع به لود کردن می کند

kf


ویندوز7 در حال حاضر خود را برای تنظیمات دسکتاپ آماده می کند

jjg


دسکتاپ راه اندازی شد

jlj

 

اکنون windows 7 نصب شده و آماده استفاده است. ممکن است که در این زمان بعضی از سخت افزارهای نصب شده بر روی کامپیوتر شما توسط ویندوز شناسایی نشده باشند و ارتباط درستی بین سیستم عامل و سخت افزار ایجاد نشود. در این زمان باید نرم افزار رابط بین سیستم عامل و سخت افزار (Driver سخت افزار) نصب شود. در Windows 7 نرم افزار درایور اکثر قطعات موجود است در صورتیکه موجود نبود باید از سی دی سخت افزار خریداری شده استفاده کنید یا آنها را دانلود کنید.


برای مشاهده لیست سخت افزارهای این کامپیوتر روی دکمه Start کلیک کنید.


[تصویر: 15b.gif]


روی گزینه Computer راست کلیک کنید.
روی گزینه Properties کلیک کنید.


[تصویر: 16a.gif]


روی گزینه Device manager کلیک کنید.


[تصویر: 16b.gif]


روی فلش کنار گزینه Display adapters کلیک کنید.
مشاهده می‌کنید که کارت گرافیک این کامپیوتر شناسایی نشده و به عنوان یک Standard VGA Graphics Adapter شناخته شده است. برای نصب درایور کارت گرافیکی می توانید سی دی نصب کارت گرافیک را وارد سی دی درایو خود کنید و عمل نصب را انجام دهید.
در صورتیکه کارت گرافیک شما قدیمی است و درایور مربوط به ویندوز هفت در آن وجود ندارد یا دسترسی به سی دی درایوی ندارید می‌توانید از اینترنت درایور را دانلود کنید.
برای این کار روی گزینه مشخص شده راست کلیک کنید.
روی گزینه Update Driver Software کلیک کنید.


[تصویر: 17a.gif]


دو گزینه اکنون قابل انتخاب است. با انتخاب گزینه اول درایور از اینترنت دانلود می‌گردد و با انتخاب گزینه دوم درایور از هارد دیسک یا CD-Drive خوانده می‌شود.
روی گزینه اول کلیک کنید.


[تصویر: 17b.gif]


اکنون بعد از مدت زمانی درایور شناسایی و دانلود می‌گردد.
روی دکمه Close کلیک کنید.


[تصویر: 18a.gif]


حال باید کامپیوتر Restart شود روی دکمه Yes کلیک کنید.


[تصویر: 18b.gif]


کامپیوتر Restart شده ودوباره در پنجره Device Manager قرار داریم. مشاهده می‌کنید که کارت گرافیکی نصب شده است. در صورتیکه کارت گرافیکی نصب نشده باید وارد وب سایت سازنده قطعه سخت افزاری شده و درایور مربوط به آن را دانلود کنید.
در قسمت Other devices گزینه Multimedia Audio Controller موجود است. این گزینه نشانه این است که کارت صدا به درستی نصب نشده است. برای بررسی و نصب قطعاتی که در این لیست ممکن است موجود باشد.
بر روی گزینه eniac-pc راست کلیک کنید.
روی گزینه Scan for hardware changes کلیک کنید.


[تصویر: 19a.gif]


سپس ویندوز جستجو برای درایور مربوط به کارت صدا را انجام می دهد. به این ترتیب درایور کارت صدا نصب شده و آماده استفاده است.
روی دکمه Close کلیک کنید.


[تصویر: 19b.gif]
 چگونه بوت بایوس ،مادربرد را روی DVD Rom تنظیم کنیم ؟

مرحله اول :

        برای اینکه بتوانید بوت سیستم خود را روی CD/DVD Rom قرار دهید اول باید کامپیوتر خود را روشن کرده یا ریستارت کنید تا کامپیوتر از اول آغاز به کار کند. کلیدی که در صفحه اول کامپیوترتان نمایش داده شده (همان کلیدی که برای اجرای Boot Menu می باشد) را نگه دارید یا چند بار ممتد آن را فشار دهید. این کلید ممکن از با توجه به نوع مادربرد شما یکی از این کلید ها باشد :
            F12 - F11 - F10 - F8

    در اکثر موارد این کلید با عبارت
F12 = Boot Menu
 یا Press F8 for BBS POPUP
و یا F11 to Enter Boot Menu 
    معرفی می شود. اما در بعضی از مادربردها این گزینه نمایش داده نمی شود . در این صورت شما باید کلید های که قبلا معرفی شد را  به ترتیب امتحان کنید.

    در مادربردهای گیگابایت کلید F12 و در مادربرهای ASUS کلید F11 یا F8 می باشد. اکثر مادربردها از کلید F12 یا F8 و یا F11 استفاده میکنند اما تعداد اندکی از مادربرها از کلید F10 برای BOOT MENU استفاده میکنند.
    مرحله دوم : 

        همانطور که در تصاویر زیر می بینید گزینه های زیادی وجود دارد اما ما می خواهیم بوت از طریق CD/DVD Rom اجرا شود پس گزینه CD Rom یا CD/DVD Rom یا گزینه هایی شبیه به گزینه های یاد شده را انتخاب کنید یا در بعضی از Boot Menu ها نام شرکت سازنده ی CD/DVD Rom دیده میشود. مانند Pioneer DVD-ROM ATAPI Model


آموزش نصب ویندوز در حالت UEFI و GPT برای کامپیوتر و لپ تاپ

لوگو UEFI

در ویندوز 7 نسخه ای اولیه از UEFI در هسته ویندوز قرار گرفت، نصب ویندوز 7 در این حالت تغییر زیادی را در سرعت ویندوز 7 ایجاد نمی کند. اما در ویندوز 8 به بالا بدلیل ایجاد قابلیت های جدیدی همچون Secure Boot، کنترل کامل بایوس از طریق UEFI، با نصب ویندوز در این حالت سرعت ویندوز بسیار بالا رفته و به ندرت کندی در این سیستم عامل بوجود می آید.

بروزرسانی 94/10/06

بر اساس پیغام هایی که شما عزیزان با آن مواجه می شوید مطالب اصلاح شد و به سه بخش کلی آموزش تقسیم شد. خواهشمند است سوالات خود را در همین وبلاگ و به صورت غیرخصوصی بیان فرمائید تا بتوانم در اولین فرصت ممکن پاسخ دهم.


1. در صورتی که با پیغام زیر مواجه می شوید:

Windows cannot be installed to this disk. The selected disk is of the GPT partition style


خطای نصب ویندوز بصورت MBR در سیستمی که ویندوز بصورت UEFI و GPT نصب شده است


دلایل بوجود آمدن این پیغام:
  • Partition Style شما به صورت GPT است.
  • ویندوز شما به صورت UEFI نصب شده است. (هنگامی که پارتیشن بندی هارد شما GPT باشد ویندوزی که روی آن نصب می شود الزاماً باید به صورت UEFI  نصب شود)

در لپ تاپ هایی که ویندوز اورجینال دارند از زمان ویندوز 8 در کارخانه Partition Style هارد دیسک به صورت GPT انجام میشه و ویندوز به صورت UEFI نصب شده است.


َA. برای نصب ویندوز در این حالت باید یکی از موارد زیر را در اختیار داشته باشید :


B. چگونه بفهمیم DVD یا ایمیج ISO که در اختیار داریم حاوی فایل های مورد نیاز است؟

1. وارد فایل های داخل DVD شوید.

2. پوشه EFI را باز کنید.

3. درصورتی که دو پوشه Microsoft و Boot وجود داشت DVD دارای فایل های UEFI است.


C. بوت DVD / فلش مموری:

پس از تهیه DVD یا فلش مموری حاوی فایل های مورد نیاز وارد منوی بوت سیستم شوید. با دو گزینه زیر مواجه خواهید شد:
  • یکی از گزینه ها نام DVD رایتر/فلش مموری تنها نوشته شده است.
  • دومین گزینه قبل از نام DVD رایتر/فلش مموری عبارت UEFI نوشته شده است. (این گزینه را انتخاب کنید)

در لپ تاپ های ASUS: هنگام مشاهده لوگو ASUS کلید F2 را فشار داده و سپس از منوی Save & Exit گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.
در لپ تاپ های Lenovo : هنگام مشاهده لوگو Lenovo کلید fn + F12 را فشار دهید.
سایر لپ تاپ ها و سیستم ها نیز شبیه این دو لپ تاپ هستند ...